Skip to content

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section

We have a strong and supportive Governing Body at our school, who take great pride in their role and responsibilities and make every effort to be heavily involved in school life.

Our Governing Body is chaired by Mrs Sue Dunphy and our Vice Chair is Bill Weightman; both live within the local community and are passionate about securing quality outcomes for our pupils

Full Governing Body Structure

Name Type of Governor Appointed by Role of Governor Role of Other Governing Bodies (if any) Date of Appointment Term of Office Pecuniary Interests Yes / No
Mrs Sue Dunphy (Chair of Governor) Co-opted Governing Body Link Governor:  Curriculum & Learning without Limits None 4th December 2018 4 years (expires 2022) Yes
Mr Bill Weightman    (Vice Chair of Governor) LA Governor LA / Governing Body Link Governor: Safeguarding and Pupil Premium None 4th November 2019 4 years (expires 2023) Yes
Mr Paul Gerrard Co-opted Governing Body   None 1st December 2020 4 years (expires 2024) No
Ms Ivy Hughes Co-opted Governing Body   None 1st December 2020 4 years (expires 2024) No
Mrs Debbie Ryan Parent Governing Body Link Governor: Maths None 6th January 2018 4 years (expires 2021) Yes
Ms Wendy Flexen Staff Governing Body   None 15th October 2020 4 years (expires 2024) No
Mr David Walkden Co-opted Governing Body

Link Governor

PE

None 15th October 2020 4 years (expires 2024) No
Andrea Curran Head Teacher       1st September 2018 Ongoing  
Rebecca Furlong   Governing Body     23rd November 2021 4 years (expires 2025) Yes
Deane Leake   Governing Body     23rd November 2021 4 years (expires 2025) Yes
Skip to content